Geniální nápady přicházejí v Aqualandu Moravia samy!
Dva chemici z Vyšočiny dali dohromady všechny prvky.
Že se geniální nápady rodí při koupeli zjistil už před více než dvěma tisíci lety Archimédés, když přišel na svůj slavný zákon. A loni v létě na něj navázali dva šikovní chemici z Vysočiny, kteří na svůj objev přišli u nás v Aqualandu.
Podívejte se na článek z jihlavského deníku.cz.
Názorná ukázka pro studenty: chemici z Vysočiny dali dohromady všechny prvky
Dva chemici a popularizátoři vědy Miloš Večeřa z Třebíčska a Jiří Vystrčil z Jihlavska na celém projektu pracovali bezmála dva roky. Prvky sehnali společnými silami, dnes se ale už neshodnou, kdo s nápadem vlastně přišel. „Tento nápad jsem dostal loni v létě. Byli jsme v Aqualandu Moravia, říkal jsem Jirkovi, že bych něco takového udělal, a on se toho chytil,“ vypráví Miloš. „Kdepak, já to vymyslel už dříve,“ reaguje Jirka.
"Miloš jde přitom se svými plány ještě dál. „Chtěl bych ještě natočit dvaadevadesát videí, ono jich tedy bude méně, něco by se sloučilo, něco je radioaktivní… Třeba vizmut,“ zmíní. To opět nezůstává bez povšimnutí a vznikne menší chemická konfrontace. „Vizmut je dobrý prvek, co máš proti vizmutu,“ ptá se Jirka. „Je dobrý, ale radioaktivní,“ odpoví Miloš s úsměvem. Nakonec se ve své diskuzi shodnou, že poločas rozpadu je deset na devatenáctou let. „Stáří vesmíru je deset na desátou,“ dodává pro porovnání Miloš.
Sám se ale zdráhá nazývat tabulku tak, jak jí většina zná ze školy, tedy Mendělejova. „Říká se jí tak, ale mnozí ji vylepšovali a vylepšují. Například Glenn Seaborg jí přepsal někdy v roce 1945,“ vysvětluje Miloš. Ví, že podobnou tabulku mají i na Přírodovědecké fakultě v Praze. „Ale to je fakulta, já jsem fyzická osoba – oni mají jiné zdroje, než mám já,“ připomene.
Dovezou jí tam, kde bude zájem
Celé dílo má popularizovat vědu a vzbudit zájem v mladých lidech o chemii. Žáci základních a středních škol nebo gymnázií budou mít možnost si jednotlivé prvky osahat, a to téměř doslova. „Každý prvek jde uložit do nějaké formy, aby si ho člověk vzal do ruky a podíval se, jak vypadá. Prvek, který je pevný nebo plynný, může být i kapalný,“ vysvětluje Jirka. „Kapalné jsou vlastně jen dva, rtuť a brom. Ale já mám třeba zkapalněný chlor zatavený v ampulce,“ pochlubí se Miloš.
Tabulka, která zatím stále ještě není na světě v konečné podobě, bude následně zapůjčena tam, kde o ní budou mít zájem. „Jsou technická centra, ale nemáme nic domluveného. Kdo bude mít zájem, tam jí vystavíme, a nemusí to být jen na Vysočině. Jestli to bude pro někoho zajímavé, nebráníme se ničemu,“ říká s úsměvem chemický nadšenec Miloš. „Aby se tabulka dala přenést a převážet, má dva metry na šířku a metr a půl na výšku,“ uzavírá jeho kamarád.
Zdroj: Jihlavský deník.cz, 2. 1. 2022, reportér Martin Singr